Prowadzenie ewidencji
ryczałtowej

Podatek bankowy i od hipermarketów dopiero w 2017 roku?

Całkiem niedawno pisałam na łamach bloga na temat pomysłów polityków z Prawa i Sprawiedliwości dotyczących podreperowania budżetu państwa. Ich propozycją jest wprowadzenie dwóch podatków: bankowego oraz od hipermarketów. 


Najnowsze doniesienia podają jednak, że zmian w tym obszarze spodziewać się możemy najwcześniej w 2017 roku. Zakomunikował to jeden z posłów PiS, a jego słowa opublikował Reuters. Na informację tę błyskawicznie zareagowały indeksy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – po spadkach wywołanych planami PiS notowania banków poszybowały w górę.

Dla przypomnienia podam, że według proponowanych przez PiS rozwiązań, banki w Polsce zobligowane byłyby do zapłaty podatku w wysokości 0,39%. Jeśli zaś chodzi o podatek od hipermarketów, płaciłyby one, w zależności od obrotu, podatek progresywny od 0,5% do 2%. 

Do obydwu pomysłów eksperci podchodzą sceptycznie. Twierdzą oni, że podatek bankowy może doprowadzić polską gospodarkę do ruiny (opinia Związku Banku Polskich), zaś podatek od hipermarketów uderzy przede wszystkim po kieszeni klientów.

Nasza GALERIA

MENU